Depresja u progu dorosłości
Młody człowiek stając u progu dorosłości spotyka się z wieloma nowymi wyzwaniami. Z jednej strony ciążą na nim naciski społeczne dotyczące wyboru partnera życiowego i założenia własnej rodziny, z drugiej zaś zostają na niego nałożone nowe obowiązki takie jak płacenie podatków czy zajmowanie się domem i rachunkami.
W dzisiejszych czasach wyzwania te niejednokrotnie nachodzą się w czasie z przedłużającym się okresem edukacji, porzuceniem prac dorywczych i wyborem swojej ścieżki zawodowej a także znalezieniem odpowiedniej grupy towarzyskiej z uwagi na powolną utratę kontaktów i relacji wyniesionych z okresu dojrzewania.
Ponadto, młodzi ludzie spotykają się z silnie lansowanymi wzorcami kulturowymi życia, które uznawane jest za wartościowe, nie będąc przy tym wystarczająco dobrze przygotowanymi przez rodzinę do dokonywania indywidualnych wyborów, które byłyby odmienne od wyborów otoczenia. W wyniku tego mogą czuć się zagubieni, nie mieć poczucia możliwości wyboru i ślepo podążać za innymi, zamiast kreować własną tożsamość.
Depresja u progu dorosłości manifestuje się często myślami i tendencjami autodestrukcyjnymi, również o tematyce samobójczej. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie przyczyn, które mogą do niej doprowadzić i podjęcie kroków zaradczych. Poniżej znajduje się lista powszechnie występujących powodów, które mogą doprowadzić do depresji w tym okresie życia:
– wątłe i uzależnione od opinii innych poczucie własnej wartości;
– unikanie przeżywania zdarzeń ekstremalnych, z którymi zmaganie kształtuje przekonanie o własnej skuteczności;
– słabe więzi uczuciowe w rodzinie niedające poczucia, że jest się kochanym i ważnym;
– nadmierna koncentracja na przykrym doświadczeniu;
– stopniowe wycofywanie się z aktywności, które mogłyby pełnić rolę odskoczni od problemów życia codziennego;
– unikanie korzystania ze wsparcia społecznego;
– brak nauczonych przez rodzinę strategii rozwiązywania problemów;
– nadmierne porównywanie się z innymi;
– uleganie myśleniu, że tylko ludzie skuteczni, atrakcyjni i przebojowi mają szansę na realizację marzeń i szczęśliwe życie;
– nadmierna autorefleksja i lęk przed konsekwencjami działań.
Należy mieć jednak świadomość, że kontrolowane reakcje depresyjne na początku dorosłości mogą również pełnić funkcję adaptacyjną. Znaczne nasilenie reakcji depresyjnych sprzyja bowiem trenowaniu umiejętności porzucania realizacji celów nieosiągalnych. Reakcje depresyjne sprzyjają wycofaniu się z realizacji nieosiągalnych celów, a wycofanie to wpływa na obniżenie poziomu depresji. W takim wydaniu zjawisko to jest nieodłączną częścią procesu dorastania i jego pozytywne przejście dostarczy młodemu człowiekowi nowych strategii radzenia sobie z problemami i pomoże mu w dorosłym życiu. Jednakże, jeśli przeżywane w tym okresie problemy uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, może to być wskazanie do konsultacji psychologicznej.