Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty

Psychoterapeuta wybrany. Być może nawet masz już termin pierwszej wizyty. Jak ona wygląda? Czy psychoterapeuta zadać konkretne pytania? Czy masz coś sobie przygotować?

Spokojnie. Weź głęboki oddech. Po pierwsze pamiętaj, że wizyta u psychoterapeuty to żaden wstyd ani oznaka słabości. Wręcz przeciwnie: podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii możesz zaliczyć do swoich sukcesów. Po drugie: dobry psychoterapeuta nigdy Cię nie wyśmieje ani nie zlekceważy Twoich odczuć. Podczas spotkania będzie skupiony tylko i wyłącznie na Tobie. On chce Ci pomóc.

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą nazywamy konsultacją. To czas na wzajemne zapoznanie się. Psychoterapeuta poprosi Cię, żebyś powiedział coś o sobie oraz z czym się zgłaszasz. Może zapytać, co sprawiło, że teraz szukasz pomocy i jakie masz oczekiwania.

pexels-shvets-production-7176317
pexels-cottonbro-4098368
Jak rozmawiać z psychoterapeutą?

Otwarcie. Niczego nie ukrywaj, nie myśl sobie „to nieistotne, więc nie będę o tym wspominać”. Odpowiadaj na pytania szczerze. Możesz nie znać odpowiedzi na wszystkie pytania i to też będzie ok – możemy na przykład nie dostrzegać, że nasz mniejszy problem jest częścią jakiegoś innego, większego. Jeżeli tylko będziesz chciał o coś zapytać, śmiało to zrób. Na pierwszej wizycie psycholog powie Ci jak rozumie Twój problem i czy uważa, że psychoterapia to najlepsza forma pomocy dla ciebie. Następnie podejmiesz decyzję o rozpoczęciu terapii, czego efektem będzie zawarcie kontraktu, czyli określenie warunków współpracy: celu psychoterapii, częstotliwości spotkań, zasady, formy płatności itp.

Co zrobić, kiedy psychoterapeuta Ci nie pasuje?

Po to właśnie są konsultacje – to czas na sprawdzenie czy dobrze się czujesz z tym konkretnym psychoterapeutą. Jeżeli coś Ci przeszkadza w jego stylu bycia, nie podoba Ci się gabinet, nie czujesz, aby poświęcono Ci 100% uwagi, zapisz się do innego psychoterapeuty. Nie rezygnuj z terapii!