Co zrobić, gdy nie udaje Ci się realizować wyznaczonych celów?
– Schudnę 5 kg do maja!
– Przebiegnę półmaraton do wakacji!
– Wejdę z angielskim na poziom C1!
– Ograniczę korzystanie z social mediów do 1h dziennie!
Jeżeli chcesz podążać w wyznaczonym przez siebie kierunku, ustalenie celów jest ważne. Bez niego życie będzie przypominało podróż bez wybranego punktu docelowego – to ciekawa forma podróżowania, ale nie w każdym momencie i nie dla każdego.
Jeżeli masz konkretne oczekiwania, ustalenie planu jego realizacji będzie Cię wspierało w dojściu do wyczekiwanego rezultatu. Co jednak zrobić, gdy realizacja celów nie idzie zgodnie z oczekiwaniami?
Gdy znów się nie udaje
Być może miałeś już kilka podejść do wyznaczenia celów, nawet z rozpisaną drogą do jego realizacji, a jednak…nie udało się. Podejmujesz kolejną próbę wraz z nowym tygodniem/miesiącem/rokiem i znów to samo. O co chodzi? Dlaczego znów jest tak samo?
A może to wcale nie są TWOJE cele?
“Wszyscy tak robią, więc i ja powinienem”. Zastanów się, czy naprawdę TY chcesz dojść do tego celu, czy to raczej podążanie za otoczeniem i JEGO wymaganiami? Może to nie jest czas na realizację tego zadania, bo nie masz na to w danym momencie przestrzeni? Odpowiedź na te pytania nie będzie łatwa, bo możemy oszukiwać sami siebie.
Analiza przeszłości
Jeżeli jednak naprawdę zależy Ci na realizacji konkretnego celu, zrób analizę wcześniejszych podejmowanych prób. Tak, najwięcej korzyści da Ci przeanalizowane przeszłości. Nie biczuj się, ale zbierz ważne informacje:
Dlaczego Ci się nie udało? Jakie popełniłeś błędy? Może nie poświęciłeś na to wystarczająco dużo czasu? A może wręcz przeciwnie – poświęciłeś go za dużo, przez co szybko poczułeś się zmęczony i zniechęcony? Czy cel nie był zbyt ambitny? Z czym nie potrafiłeś sobie poradzić? Czego Ci brakowało? Jakie przeszkody napotkałeś?
I wreszcie: jak możesz to zmienić, aby tym razem było inaczej? Nie będzie inaczej, jeżeli znów zaczniesz w ten sam sposób.
Zastanów się także:
– Jakie są Twoje mocne strony i jak je możesz wykorzystać?
– Jakie są Twoje słabe strony i z czym musisz się zmierzyć?
– Dlaczego chcesz zrealizować ten cel?
Elastyczność jest ważna
Pozwól sobie na elastyczność – zwolnienie tempa będzie lepsze niż całkowita rezygnacja. Zmiana kierunku również nie będzie porażką. Mogą się zmienić okoliczności, możesz zmienić się Ty, więc może się również zmieniać kierunek Twoich działań. Ktoś mówi o Twoim słomianym zapale? A może to poszukiwanie swojej drogi? Nie ma w tym nic złego. Pamiętaj: to Twoje życie i Ty w nim rządzisz.