Aplikacje mobilne wsparciem psychoterapii

Jednym z głównych problemów uczestnictwa w psychoterapii prowadzonej w sposób tradycyjny, czy to poprzez wizyty w gabinecie psychologa, czy też spotkania online, jest brak ciągłego wsparcia ze strony terapeuty. Pacjent w okresach pomiędzy kolejnymi wizytami pozostawiony jest samemu sobie, a taki rodzaj izolacji i braku dostępu do natychmiastowej pomocy może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, a w najgorszych przypadkach nawet do prób samobójczych.

Wyniki badań dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży przeprowadzonych na terenie Polski wykazały, iż u około 20% czternasto- i szesnastoletniej młodzieży występują lub występowały myśli samobójcze. U osób z nasilonymi objawami depresji wskaźnik ten wynosił aż około 65%! To samo badanie wykazało również, że niemal 1/3 badanej młodzieży nie otrzymywała należytego wsparcia ze strony rodziców, a ok. 40% określiło siłę swoich relacji z rodziną jako „niezbyt dużą”. Jak zatem widać, problem braku dostępu do pomocy ze strony rodziny oraz pojawiające się myśli samobójcze są problemem zakrojonym na szeroką skalę, którego rozwiązanie powinniśmy znaleźć jak najszybciej. A poprzez co lepiej dotrzeć do młodzieży jak nie aplikacje na smartfony?

pexels-tim-douglas-6205517

Polscy nastolatkowie zdecydowanie częściej niż ich rówieśnicy z innych krajów sięgają po smartfony. Jak podają badania aż 71% z nich korzysta z urządzeń mobilnych, czyli niemal o połowę więcej niż młodzież w Stanach Zjednoczonych! Jest to obszar, który zdecydowanie należy wykorzystać przy projektowaniu i dostarczaniu narzędzi wspomagających psychoterapię. Choć na świecie do tej pory powstało wiele takich rozwiązań, w Polsce rynek aplikacji wspierających zdrowie psychiczne jest wciąż młody i niewystarczająco zagospodarowany. A przecież taki rodzaj wsparcia psychoterapii może być zaskakująco pomocny i skuteczny.

Bibliografia

  •  Ostaszewski, K. (2018). Myśli samobójcze a sytuacja rodzinna oraz problemy inter- i  eksternalizacyjne u młodzieży w wieku 14–16 lat. Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 17(3), 42–62.

  •  Badanie zostało zrealizowane w I kwartale 2019 r. przez agencję badań rynku i opinii SW Research metodą CAWI (on-line), z wykorzystaniem platformy internetowej ankieteo.pl. Za rekrutację międzynarodowej próby – kobiet i mężczyzn w wieku 14-18 lat – odpowiadał portal Gamekit.com. Dane pozyskano z 6 krajów: Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii. W ramach badania przeprowadzono 2 324 unikalne wywiady.